O ile kierowca rajdowy przy pracy to widok wart podziwiania, o tyle samo zrozumienie tego, co ten człowiek właściwie robi i dlaczego to takie ważne, jest tego podziwu warte podwójnie. Porozmawialiśmy z Mikołajem Marczykiem i Szymonem Gospodarczykiem z zespołu SKODA Polska Motorsport, aby dowiedzieć się, jaki powinien być dobry pilot rajdowy i co musi umieć.

1. Odporność na chorobę lokomocyjną

Nawet jeśli jesteś najzdolniejszym kandydatem na świecie, ale czytanie w samochodzie może cię przyprawić o mdłości, nie przydasz się za wiele podczas rajdu. Zwłaszcza na szybszych odcinkach nie będzie czasu na patrzenie do przodu, a efekty twoich nudności na notatkach mogą pokrzyżować plany na sensowny czas.

2. Poczucie rytmu

Na początku to może dziwnie zabrzmieć – tańczyć w samochodzie przecież nie będziesz… Biorąc jednak pod uwagę brak czasu na ciągłe patrzenie na drogę, momenty na czytanie kolejnych podpowiedzi będziesz musiał wybierać według wyczucia. Przeczytasz za wolno – kierowca dostanie informacje za późno i nie będzie miał czasu na reakcję. Za szybko – pomylą mu się zakręty. W obydwu przypadkach wzrasta ryzyko wylądowania samochodu w rowie.

3. Właściwa kondycja

To nie jest tak, że siedzenie w samochodzie i czytanie nie wymaga wiele wysiłku – a więc nie musisz trzymać diety i chodzić na siłownię? Zwłaszcza na odcinkach asfaltowych czynniki typu przyspieszenie, hamowanie i wchodzenie w zakręty przy jednoczesnym skupieniu się na notatkach wymagają nie lada formy i opanowania.

4. Umiejętności organizacyjne

Zaskakujące, ale w pewnym sensie pilot czasem również pełni funkcję organizatora – wszystkie formalności dotyczące rajdu są na jego głowie po to, by kierowca mógł się skupić wyłącznie na swoim zadaniu. Dokumenty muszą być w odpowiednim miejscu i na czas, a to wymaga zaangażowania.

5. Kierowanie

Zdarza się, że rolę kierowcy przejmuje pilot. Tak było na przykład, gdy Kalle Rovanperä już brał udział w rajdach, ale był za młody na kierowcę. Jego pilot musiał przejmować kierownicę podczas odcinków drogowych.

6. Pisanie

Nie musisz być zaraz językoznawcą lub utalentowanym pisarzem – nikt tego nie oczekuje. Pamiętaj jednak, że teoretycznie może czekać na ciebie do napisania aż 4,5 tysiąca stron notatek (na jeden sezon!), w których powinny być zawarte same istotne informacje.

7. Chemia

Zespół polega na sobie nie tylko w kwestii pozycji na podium, ale również życia i zdrowia. Trzeba działać w atmosferze doskonałego zrozumienia, co wymaga dobrych relacji koleżeńskich. Często bywa, że członkowie załogi wraz z zakończeniem pracy kończą ze sobą kontakt, lecz Mikołaj i Szymon nie wyznają tej zasady – są prawdziwymi przyjaciółmi.

 

 

Prezentowany materiał dotyczy samochodu rajdowego i ma charakter wyłącznie wizerunkowy. Samochód ten nie jest dostępny w sprzedaży na rynku polskim.

Ta strona używa plików cookie

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych w oparciu o prawa użytkownika można znajduje się w polityce prywatności opisującej wykorzystanie plików cookie i innych technologii internetowych. Poniżej można również wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów statystycznych i analizy zachowań użytkownika.