Rajd Śląska jest szóstą rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Oto, co warto wiedzieć przed rozpoczęciem rywalizacji na asfaltowych trasach Województwa Śląskiego.

1 raz Szymon Gospodarczyk wystartował w rajdzie jako kierowca. Było to w 2006 roku w Rajdzie Magurskim. 138 razy w rajdach płaskich występował jako pilot. Na prawym fotelu Mikołaja Marczyka przejechał już 24 rajdy.

 

3 raz z Rajdem Śląska zmierzą się Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. W 2017 roku byli drudzy w klasyfikacji generalnej i zajęli pierwsze miejsce w swojej klasie, a w 2018 roku ukończyli rywalizację na 18. lokacie z powodu drobnej, ale uciążliwej usterki auta.

 

4 miasta mogą się szczycić mianem gospodarzy przedostatniej rundy RSMP. Ceremonię startu zaplanowano w Mysłowicach, pierwszy odcinek specjalny rozegrany zostanie w Mikołowie, Chorzów będzie gościł park serwisowy, a metę zlokalizowano w Żorach.

 

7 rajdów w tym sezonie przejechała już załoga Skoda Polska Motorsport. Jeden wygrała, a w sumie czterokrotnie stawała na podium i dzięki temu prowadzi w klasyfikacji generalnej mistrzostw Polski.

 

11 aut klasy R5 zobaczymy na starcie Rajdu Śląska 2019. To najmocniejsze auta, którymi można się ścigać w RSMP. W jednym z nich – Skodzie Fabii R5 – pojadą Marczyk z Gospodarczykiem. Z takiego samego auta korzystają jeszcze Sylwester Płachytka z Jackiem Nowaczewskim.

 

34 punkty przewagi ma duet Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk nad Tomaszem Kasperczykiem i Damianem Sytym w klasyfikacji generalnej RSMP. Duet zespołu Skoda Polska Motorsport może zapewnić sobie pierwszy tytuł mistrzowski już na Śląsku.

 

100-lecie Powstań Śląskich będzie uczczone specjalną próbą pod Stadionem Śląskim. Zawodników czeka odcinek specjalny rozgrywany po zmroku i techniczna trasa na oczach dziesiątków kibiców. Liczyła się będzie nie tylko rywalizacja, ale i pamięć historyczna. Pierwsze z trzech Powstań Śląskich wybuchło w sierpniu 1919 roku. Zatem w tym roku obchodzimy 100-lecie rozpoczęcia walki Ślązaków o przyłączenie tego regionu do Rzeczypospolitej.

 

107,7 km liczy trasa rajdu. To najkrótsza runda RSMP w tym sezonie. 104,3 km zawodnicy pokonają w sobotę. To będzie dla nich wielki sprawdzian, bo w auta wsiądą jeszcze przed godz. 7 rano, a ceremonia mety zaplanowana jest na godz. 19.10. Czeka ich ponad 12-godzinny dzień pracy. Ale

 

115 załóg zgłosiło się do Rajdu Śląska. Impreza oprócz RSMP ugości także kierowców i pilotów z Motul HRSMP (22 zgłoszenia) oraz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska (37 aut), którzy pojadą na skróconej trasie.

 

480 km – to łączny dystans rajdu. Wszystko z powodu ulokowania odcinków na południe od Chorzowa i długich dojazdówek do parku serwisowego.

 

Artykuł powstał we współpracy ze skoda-auto.pl 

Prezentowany materiał dotyczy samochodu rajdowego i ma charakter wyłącznie wizerunkowy. Samochód ten nie jest dostępny w sprzedaży na rynku polskim

Ta strona używa plików cookie

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych w oparciu o prawa użytkownika można znajduje się w polityce prywatności opisującej wykorzystanie plików cookie i innych technologii internetowych. Poniżej można również wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów statystycznych i analizy zachowań użytkownika.